تبلیغات
دینی و قران - اسب و سواره نظام در جنگهای پیامبر اسلام
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

صفحات جانبی

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

اسب و سواره نظام در جنگهای پیامبر اسلام

در غزوه بدر که در سال دوم هجرت اتفاق افتاد تنها کسی که از دو سپاه اسب داشت مقداد بن عبدالمطلب عموی پیامبر بود که از پیشتازان دین اسلام بود . غزوه بدر در رمضان سال دوم بود . در این سال پیامبر روزه ماه رمضان ؛ تغییر قبله از بیت المقدس به مکه ؛ وضع اذان و مراسم عید قربان را مقرر فرمود . عبدالله بن جحش اولین کسی بود که در این سال لقب امیر مومنان گرفت .در این جنگ ۱۴ نفر از مسلمانان شهید شدند . و هفتاد نفر از قریش اسیر شدند که پیامبر آنها را به خانواده هایشان فروخت .
در سال سوم غزوه احد اتفاق افتاد در این نبرد مسلمانان ۷۰۰ نفر و پیاده بودند و قریش به رهبری ابوسفیان ۳۰۰۰ نفر بودند . سربازان قریشی ۷۰۰ نفر زره داشتند و ۲۰۰ نفر اسب داشتند که فرماندهی آنان با خالد بن ولید بود .در این نبرد حمزه بن عبدالمطلب عموی پیامبر ؛ امیر مومنان عبدالله بن جحش و عبدالله بن جبیر شهید شدند .
در سال سوم هجرت سریه قروه اتفاق افتاد که سهم خمس پیامبر از غنایم جنگی ۲۰ هزار درهم بوده است.همچنین پیامبر در این سال با حفصه دختر عمر ازدواج کرد .
در سال چهارم هجرت غزوه بنی نضیر اتفاق افتاد بنا به ایه ۶ سوره “حشر” در این جنگ هیچ اسب و استری تاخته نشد و مسلمانان بدون جنگ قلعه را فتح نمودند . محاصره قلعه ۶ روز طول کشید و مسلمانان نخلستان بنی نضیر را سوزاندند و یهودیان چاره را در تسلیم دیدند .
در این سال ابی کعب که کاتب وحی بود جای خود را به زید بن ثابت داد .
در سال پنجم هجرت غزوه خندق اتفاق افتاد و نماز خوف در این سال وضع شد . در روز سوم جنگ خندق نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا مسلمانان از وقت گذشت. عمق خندق ۳ متر بود و این خندق به تدبیر سلمان فارسی در مدت ۱۱ روز حفر شد و حتی خود پیامبر بی وقفه به کندن مشغول بودند موقع کندن خندق پیامبر می فرموده :
“اللهم لا خیر الآخره فارحم الانصار و المهاجره”
و اصحاب پاسخ می دادند :
“نحن الذی بایعوا محمدا علی جهاد مایقینا ابدا”
.هنوز از اسب در میان سپاه اسلام خبری نیست .
در سال پنجم هجرت نبرد بنی قریظه نیز اتفاق افتاد که حضرت علی (ع) فرمانده سپاه بود محاصره بنی قریظه ۲۵-۳۰ روز طول کشید در این جنگ ۴ نفر حکم شدند ۲ مسلمان و ۲ یهودی که رای حکمیت به نفع مسلمانان بود که به دستور علی (ع) ۶۰۰-۷۰۰ مرد از قبیله بنی قریظه گردن زده شد . پیر زنان و پیر مردان و کودکان از حضرت علی امان یافتند تا از قلعه بیرون بیایند .
غنایم جنگ پس از برداشتن یک پنجم آن بین مسلمانان تقسیم شد .این غنایم ۱۵۰۰ قبضه شمشیر ؛ ۳۰۰ زره و ۲۰۰۰ نیزه ذکر شده است.
پیامبر سهم خود را که همان خمس بود به سعد بن زید داد که به ” سوریه ” و ” نجد ” برود و بهترین اسبها و سلاحها را تهیه کند.از این سال بود که سپاهیان اسلام دارای سواره نظام بودند .
در سریه قریظه سپاه اسلام دارای محدودی سواره نظام بود که اسبهای آنان از غنایم جنگهای گذشته بود یا صاحبان آنها خود اسبها را خریداری کرده بودند .
در این جنگ برای نخستین بار پیامبر برای پیاده نظام یک سهم و برای سواره نظام سه سهم قرار داد یعنی به سوار یک سهم و به اسب دو سهم می رسید .
در سال ششم هجرت پیمان صلح حدیبیه بین پیامبر و قریش بسته شد و حضرت علی (ع) کاتب پیمان بود.
در این سال پیامبر به پادشاهی ایران ؛ امپراطوری روم ؛ حاکم اسکنریه و شاه حبشه نامه نوشت.(اگر دوستان مایل بودند متن نامه پیامبر به خسرو پرویز متعاقبا ارسال شود.
در فتح خیبر سپاهیان اسلام ۱۵۰۰-۱۶۰۰ نفر بودند که سواره نظام را هم شامل می شداین نبرد در سال هفتم هجرت و یک سال پیش از فتح مکه اتفاق افتاد . در این نبرد یهودیان خیبر منجنیق داشتند . در پایان پیروزی با مسلمانان بود و یهودیان به بهای آزادی و زندگی در سرزمین اسلامی هر سال نیمی از محصول خود را به عنوان جزیه به مسلمانان می دادند.
سال هشتم هجرت سال فتح نام دارد چرا که مکه به دست مسلمانان بدون جنگ فتح شد.
نبرد سریه ” موته ” نیز در این سال روی داد که میان سپاه اسلام و شرحبیل بود که وی را ۱۰۰ هزار سپاه رومی با سواره نظام و ساز و برگ کامل حمایت می کرد که فرمانده سپاه رومی یتودود برادر هراکیلوس اول امپراطور روم بود. مسلمانان که ۳۰۰۰ نفر بودند در این جنگ شکست خورده و عقب نشینی نمودند و ۳ فرمانده نظامی مسلمانان زید بن حارثه ؛ جعفر بن ابیطالب و عبدالله بن رواحه شهید شدند . خالد بن ولید فرماندهی سپاه را به عهده گرفت و عقب نشینی کرد .سریه ذات السلاسل نیز در سال هشتم هجرت اتفاق افتاد پس از آنکه ابو بکر و عمروعاص در کار فرماندهی و جنگ ناموفق بودند امام علی فرمانده سپاه شد او با سواره نظام منطقه را دور زد و پیروز شد . سپاه علی روز استراحت می کرد و شب طی مسیر می نمود. در این نبرد در طول راه حضرت علی دستور داد دهان اسبها را ببندند تا صدای آنها موجب لو رفتن محل استتار نگردد . پیروزی مسلمانان در این نبرد مدیون اسبها بود و سوره والعادیات به مناسبت این سریه نازل شده است .نبرد حنین نیز در سال هشتم هجری اتفاق افتاد که غنایم بسیاری بدست آمد و پیامبر غنایم را به مکیان تازه مسلمان داد که اهل مدینه را خوش نیامد و پیامبر به آنان گفت آیا نمی خواهید شما مرا داشته باشید و ایشان مالها را که پیامبر به مدینه رفت . در سال هشتم هجرت نبرد طائف روی داد که مسلمانان از ارابه جنگی برای نخستین بار استفاده نمودند.
سال نهم هجرت غزوه تبوک اتفاق افتاد که نبرد پیامبر با رومیان بود سپاه اسلام ۳۰۰۰۰ نفر بود که ۱۰۰۰۰ نفر سواره نظام بودند و ۱۲۰۰۰ نفر شتر برای حمل بار داشتند . پیامبر در این نبرد پیروز شد .
در سال دهم هجرت پیامبر پس از مراسم حجه الوداع وفات یافتند و شمار مسلمانان در این حج ۱۰۰۰۰۰ نفر قید شده است.
با نگاهی به چکیده تاریخ نبردهای پیامبر اهمیت اسب را در این جنگها در می یابیم که بسیاری از فتوحات مرهون وجود اسب در لشگر اسلام بوده است . پیامبر ” سبق و رمایه ” (سوارکاری و تیر اندازی) را ملاک قدرت بدنی می دانستند.
سخنانی از پیامبر :
“هرگز گرد سم اسب جنگجو و دود دوزخ بر روی مرد مسلمان جمع نشود”.
“خیر تا به روز رستاخیز در پیشانی اسبان آماده نبرد است”.
“در غنایم برای اسب دو سهم و برای خود جنگجو یک سهم است “.
“شرط بندی روی اسب مباح است”.
“بازی در ۳ چیز است:اسبت را تربیت کنی ؛ با کمان خود تیر اندازی کنی و با همسر خود ملاعبه کنی “.
بهترین بازیها در پیش خدا اسب دوانی و تیر اندازی است”.
شایان ذکر است سلاح عمده سوارنظام اسلام نیزه بوده است .حتی در نبرد ذات السلاسل که وصف آن گفته شد حضرت علی نیزه هندی داشته است.
سواره نظام همیشه به همراهی جناحین قشون حرکت می کرد.
یکی از شرایط طلیعه سپاه این بود که اسب آزموده گرم تیزرو و نیک سم داشته باشد.
اسبانی به نام “ربیط”در مرزها نگهداری می شد تا در هنگام لزوم استفاده شود .
این حدیث را نمی دانم از کیست و شاید گفته سلمان فارسی باشد:
“خیول الغزاه خیولهم فی الجنه “. (اسبان مجاهد همان اسبان آنها باشند در بهشت .)نوشته شده توسط :امید حاجی عبدل پور
یکشنبه 14 فروردین 1390-06:11 ب.ظ