تبلیغات
دینی و قران - حیوانات
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

صفحات جانبی

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

  حیوانات

مورچه

سوره نمل ایه ۱۸

(آنها حركت كردند) تا به سرزمین مورچگان رسیدند; مورچه‏اى گفت: «به لانه‏هاى خود بروید تا سلیمان و لشكرش شما را پایمال نكنند در حالى كه نمى‏فهمند!» (18)

مورچه (formica) حشره‌ای است از راسته نازك بالان كه تیره خاصی را به نام تیره مورچگان در این راسته بوجود می‌آورد. مورچه جانوری است اجتماعی و آن دارای گونه‌های بسیاری می‌باشد و مخصوصا برخی گونه‌های نواحی حاره مورچه‌های خطرناك و گوشتخوار هستند. در حدود 8000 گونه مختلف از مورچه‌ها شناخته شده است، مورچه‌ها حشراتی هستند كه از نظر هوش و غریزه طبیعی كامل می‌باشند. این حشره در مقایسه با حشرات دیگر ، لانه ساده‌تری دارد، بیشتر آنها در زیر زمین تونلهایی حفر می كنند، كه با استفاده از مواد خاكریز درست می كنند.

 

مگس

سوره حج ایه ۷۳

اى مردم! مثلى زده شده است، به آن گوش فرا دهید: كسانى را كه غیر از خدا مى‏خوانید، هرگز نمى‏توانند مگسى بیافرینند، هر چند براى این كار دست به دست هم دهند! و هرگاه مگس چیزى از آنها برباید، نمى‏توانند آن را باز پس گیرند! هم این طلب‏كنندگان ناتوانند، و هم آن مطلوبان (هم این عابدان، و هم آن معبودان)! (73)

شكل شش ظلعی ان باعث شده كه قدرت دید وسیعی داشته باشد.ساختمان مغز یك مگس و سلسله اعصاب و گوارش او به مراتب از ساختمان مجهزترین هواپیماها برتر استمگسها بر خلاف حشرات پرنده دیگر فقط یك جفت بال دارند به جای بالهای عقبی دو عضو كوچی به شكل چوب بیسبال به نام هالتر دارد كه كمك می كند تعادلش را در هنگام پرواز حفظ كند مگس از دیگر حشرات پرنده در زمینه پرواز متخصص تر است بیشتر گونه های این جانور قادرند به حالت پشت و در هوا معلق بمانندو بر زمین بنشینند تعداد زیادی از مگسها قادرند به طرف راست و چپ و حتی به سمت عقب پرواز كنند

 

شتر

سوره غاشیه ایه 17

آیا آنان به شتر نمى‏نگرند كه چگونه آفریده شده است؟! (17)

خانواده شتر یكی از كوچكترین خانواده‌ها در میان جانوران می‌باشد. بجزشتر دوكوهانه وچهر كوهانه چهار نوع دیگر از این خانواده وجود دارد كه دررشته كوه انددر آمریكایی جنوبی زندگی مییكنند.

 

ملخ

سوره قمر ایه 7

آنان در حالى كه چشمهایشان از شدت وحشت به زیر افتاده، همچون ملخهاى پراكنده از قبرها خارج مى‏شوند، (7)

این حشرات دارای پاهای سنگینی در عقب بدن خود هستند. این حشرات معمولا می تونند 1 متر جهش كنند. ملخها ا دارای آرواره های قوی هستند و عموما از گیاهان تغذیه می كنند.در طول فصل تولید آنها صداهای بلند از خود در می آورند و این كار را بوسیله مالیدن اعضا بدنشان به یكدیگر انجام می دهند.

ملخها بیشتر عمر خود را روی زمین می گذرانند اما آنها قادرند بعد از جهش از روی زمین با قدرت پرواز كنند. چهار عدد بال های جلوی ضخیم و محكم می باشند اما بالهای عقب نازی و نیمه شفاف هستند و در طول پرواز مثل بادبزن میشوند.

 

عنكبوت

سوره عنكبوت ایه 41

مثل كسانى كه غیر از خدا را اولیاى خود برگزیدند، مثل عنكبوت است كه خانه‏اى براى خود انتخاب كرده; در حالى كه سست‏ترین خانه‏هاى خانه عنكبوت است اگر مى‏دانستند! (41)

عنکبوتها بزرگترین گروه بند پایان را تشکیل می دهند همه آنها گوشتخوار هستند. بعضی گونه های عنکبوت برای به دام انداختن طعمه تار می بافندولی انواع دیگر در سوراخهای خود به کمین شکار می نشینند. عنکبوتها دهان بسیار کوچکی دارند و دارای دندانهای نیش تیز و سمی هستند. آنها مایع هضم کننده ای در درون بدن طعمه خود وارد می کنند و بعد مایعات مغذی درون بدن طعمه را می مکند و پوسته خالی آن را رها می کنند.

 

 

زنبور

سوره نحل ایه ۶۸

و پروردگار تو به زنبور عسل «وحى‏» (و الهام غریزى) نمود كه: «از كوه‏ها و درختان و داربستهایى كه مردم مى‏سازند، خانه‏هایى برگزین! (68)

با تحقیقاتی كه دانشمندان اخیرا بر روی زنبورها انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند كه انها دارای تمدن و زندگی شگفت انگیزی هستند.خانه هایی كه با اصول مهندسی و دقیق به صورت شش ضلعی می سازند.دانشمندان با مصالعه بر روی انها به این نتیجه رسیدند كه زنبورهاصبگاهان از كندو بیرون می ایند ومناطق مختلف پرگل را پیدا كرده به كندو بازمی گردند وبه اطلاع دیگران می رسانند و جالب انكه حتی سمت وسوی ان را مشخص كرده وبه دیگران اطلاع می دهند. ویا عسلی كه از گلها درست می كنند كه انها شیره های گیاهان را به بعضی از حفره های درونی بدن می فرستند و در انجا بر اثر تغییر و تحولاتی به عسل تبدیل می شود

بلدرچین

سوره بقره ایه ۵۷

و ابر را بر شما سایبان قرار دادیم; و «من‏» ( شیره مخصوص و لذیذ درختان ) و «سلوى‏» ( مرغان مخصوص شبیه كبوتر) را بر شما فرستادیم; (و گفتیم:) «از نعمتهاى پاكیزه‏اى كه به شما روزى داده‏ایم بخورید!» (ولى شما كفران كردید!) آنها به ما ستم نكردند; بلكه به خود ستم مى‏نمودند. (57)

بلدرچین از جمله ماكیان می باشد كه  انگشت عقبی پا کمی بلندتر یا بالاتر از دیگر انگشتان است .نوشته شده توسط :امید حاجی عبدل پور
سه شنبه 9 آذر 1389-02:20 ب.ظ