تبلیغات
دینی و قران - روزه
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

صفحات جانبی

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

رمضان موسمیست بزرگ که ثواب اعمال در آن زیادتر و دروازه های خیر برای طالبان آن گشوده می گردد، رمضان ماه خیر و برکت و انفاق است. در قرآن از این ماه به نام هدایت کننده مردم یاد شده، اول آن رحمت، وسط آن آمرزش و آخر آن آزادی از آتش جهنم است. احادیث زیادی در بزرگی این ماه وارد شده، در صحیح بخاری و مسلم آمده است که پیامبر r فرمود: چون رمضان فرا رسد دروازه های بهشت باز شده و دروازه های دوزخ بسته می شود و شیاطین به زنجیر کشیده می شوند.

و چون اعمال خیر در این ماه زیاد می شود، و همچنین برای تشویق به انجام اعمال صالح دروازه های بهشت باز می گردد و برعکس چون اهل ایمان کمتر مرتکب گناه می شوند شیاطین به زنجیر کشیده می شوند و نمی توانند همچون دیگر ماهها به اهداف خود دست یابند.

خداوند پنج چیز را در ماه مبارک رمضان از خصوصیات امت اسلامی قرار داده است که عبارتند از:

1)       خوشبو بودن دهان روزه دار نزد خدا که در اثر خالی بودن معده به وجودمی آید و مردم آن را ناپسند می دانند که این نزد خدا از بوی مسک نیز بهتر است؛ زیرا که در اثرعبادت خدا پدید آمده، و هرچه ناشی از طاعت و عبادت خدا باشد نزد پروردگار محبوب است و خداوند خوبتر و بهتر از آن را به عبادت کننده می دهد.

2)        استغفار ملائکه برای روزه داران تا هنگام افطار شان، ملائکه هایی که معصوم و مکرمند، راستی که این ملائکه های معصوم و مکرم قابلیت آن را دارند که دعایشان در حق روزه داران قبول شود و این خود دلالت بر بلند قدر بودن روزه داران می نماید.

3)        خداوند هر روز بهشت خود را زینت می دهد و می فرماید: چیزی نمانده که بندگان نیکوکارم مشقت را از دوش بر افکنند و بسوی تو آیند. مشقت یعنی مشقت دنیا. خداوند هرروز بهشت را زینت می دهد تا بندگانش را برای رسیدن بدان تشویق نماید.

4)        در این ماه مبارک شیاطین به زنجیر کشیده می شوند و مانند دیگر ماهها نمی توانند به اهداف خود برسند و این از فضل خدا بر بندگان صالح می باشد که دشمنشان را زندانی کرده لذا ما مشاهده می کنیم که پرهیز کاران در این ماه نسبت به ماههای دیگر بیشتر رغبت به انجام اعمال خیر و دوری از گناه را از خود نشان می دهند.

5)        خداوند در آخرین شب این ماه مبارک گناهان امت محمد r را می آمرزد بشرط اینکه حق این ماه مبارک مانند نماز و روزه را به جای آورده باشد. پس ماه مبارک رمضان برای کسیکه از گناهان دوری نماید و مشغول طاعت و عبارت شود نعمتیست بس بزرگ که شایسته است آنرا غنیمت شمارد.

فضیلت روزه:

روزه یکی از بهترین عبادات است؛ زیرا عبادتیست که بر همه امتها فرض گشته است خداوند می فرماید: ( یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَیْكُمُ الصِّیَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ)183

«ای کسانی که ایمان آورده اید روزه بر شما فرض شده همچنانکه بر امتهای قبل از شما فرض شد تا پرهیزکار شوید».

واجب شدن روزه بر همه امتها دلالت بر عظمت و ارزشمند بودن این عبادت می کند، و اینکه روزه دارای ثواب و اجر بزرگی است. یکی از فضایل روزه بخشایش گناهان است. در صحیح بخاری و مسلم از ابوهریره روایت شده است که پیامبر r  فرمود: «من صام رمضان ایماناً واحتسابا ً غُفر له ما تقدّم من ذنبه» کسی که رمضان را در حال ایمان و اخلاص روزه بگیرد گناهان گذشته اش آمرزیده می شود. یعنی اینکه هیچ شکی در وجوب روزه و اجر و ثواب آن بدل راه ندهد و کراهیتی از وجوب روزه در دل نداشته باشد. خداوند در بین سایر عبادات روزه را مختص خود قرار داده است، در حدیث قدسی می فرماید:

«فإنه لی وأنا أجزی به» روزه برای من است و من پاداش آن را می دهم؛ زیرا که اخلاص در روزه ظهور می کند، که روزه سرّیست بین بنده و پروردگارش و هیچ کس جز خدا و روزه دار از آن اطلاع پیدا نمی کند، شخص روزه دار در جای خلوت به خوردنی و  نوشیدنی دست می یابد و از آن امتناع می کند زیرا که می داند خدا از او مطلع است. و از جمله فضایل روزه این است که فقط خداوند مقدار اجر و ثواب آن را می داند و بس؛ زیرا که خداوند در حدیث قدسیئی که ذکر شد فرمود:

«وأنا اجزی به» من ثواب آن را می دهم و اندازه آن را ذکر نکرد و چون در روزه بردباری و مشقت وجود دارد اجرآن بی حساب است، خداوند می فرماید: ((إنما یوفى الصابرون أجرهم بغیر حساب))«هرآینه به بردباران اجر  بی‌حساب داده می‌شود».

یکی از فضایل روزه آن است که روزه همانند سپریست که بنده مومن با آن آتش جهنم را از خود دور می کند. رسول اکرم r  می فرماید: «روزه سپریست  (در مقابل دوزخ یا گناهان) و چون یکی از شما روزه باشد پس ناسزا نگوید و فریاد نکشد و با کسی درگیر نشود».

آن دو سُروری که روزه دار از آن برخوردار است نیز از جمله فضایل روزه است پیامبر r می فرماید: «برای روزه دار دو سرور است که بدان شاد می گردد، چون افطار کند از افطارش خوشحال می شود و هنگام ملاقات با پروردگارش به روزه اش شاد می گردد.» اما خوشحالی او هنگام افطار به این دلیل است که از فضل خدا توانسته عبادت روزه را که از بهترین عبادات است به اتمام رساند، این موفقیت در حالی است که عده زیادی از آن محروم گشته اند. و اما خوشحالی او هنگام ملاقات با پروردگارش برای این است که اجر و ثواب خود را درحالی که شدیداً بدان احتیاج دارد کاملاً نزد خداوند می یابد که در این حال به روزه اش شادمان می شود.

و از جمله فضایل روزه شفاعت روزه دار برای روزه داران در روز قیامت است، از عبدالله بن عمرب روایت شده است که پیامبر r فرمود: «روز قیامت روزه و قرآن شفاعت بنده می کنند، روزه می گوید پرودگارا خوراک و شهوت را از او منع کردم پس مرا شافع او گردان و قرآن می گوید: خواب شب را از او گرفتم پس مرا شافع او گردان، پس هر آندو شفاعت می کنند».

آنچه ذکر شد جزئی از فضایل روزه بود که تا انسان روزه را بطریقه صحیح و همرا ه با آداب آن و تقوا انجام ندهد آن فضایل نصیبش نمی گردد. پس کوشش کنیم تا روزه را بطریقه صحیح به انجام رسانیم.نوشته شده توسط :امید حاجی عبدل پور
جمعه 5 آذر 1389-04:41 ب.ظ